  • Mfr # FS-RECPLAS-28
  • Zoro # G509615368
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Legend
Recycle Plastic
Width
28 in
Sign Shape
Round
Length
28 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FS-RECPLAS-28
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
28 in
Length
28 in
Size
28 Inch
Details
Item
Non-Slip Floor Sign
Legend
Recycle Plastic
Sign Shape
Round
Description
Industrial Floor SignsYou can't miss our bright and bold Signs. These sign are universally recognized and are highly effective when used in conjunction with other pertinent signage.These sign are manufactured using high quality, wear resistant materials for a long lasting performance you can count on. In addition, our sign will also assist you in reaching compliance with OSHA's safety standards.Our floor signs are industrial strength, and can easily handle all the scuffs, scrapes, spills, and traffic imaginable. Even battery acid is no match for the high quality of our floor signs. Furthermore, our floor signs feature a slip-proof laminate which helps to make our floor signs safer as well.Installation is quick and easy! Just simply clean the floor where the sign will be applied, peel the protective layer off of the adhesive backing, and carefully place the sign in the desired location.Features:Resists foot and forklift trafficEasy to install : Peel and stick!Available in 8 different sizes 12in, 16in, 18in, 20in, 24in, 28in, 32in,36in