  • Mfr # 1515-ULS-242
  • Zoro # G0818419
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1515-ULS-242
Item
Ultra Lite T-Slot Profile 1.5"X1.5"X242"
Description
T-Slot Profile, Inch, Single, Silver, Weight per Unit Length 0.07 lb-in, Bore Diameter 17/64 in, Extrusion Texture Smooth, Nominal Length 20 ft, Aluminum, Number of Open Slots 4, Profile Height 1 1/2 in, Profile Width 1 1/2 in, Overall Length 242 in, 15 Series, Square, Slot Width 0.32 in, Yield Strength 25,000 psi, Relative Profile Weight Ultra-Lite, Slot Location Adjacent-Sides, Finish Anodized, Temper T6