  • Mfr # OF48144005
  • Zoro # G916013207
/ea
Key Features
Depth
0.5 in
Height
48 in
Material
Oak/Designer Fabric/Fibre Board
Color
Quartz/Clear Lacquered Oak Frame
Width
144 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
OF48144005
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
0.5 in
Height
48 in
Width
144 in
Details
Material
Color
Description
Designer Fabric Bulletin Boards blend beautifully with modern and contemporary interiors. Features: 1. Solid Oak Frame with a High Gloss Clear Lacquer Finish, 2. Plain Weave Pattern is 100% Polyester and 16 oz. per Linier Yard, 3. Fire Rated Class A, ASTM E-84, 4. Equipped with Factory Attached Mounting Hangers. Color Quartz Size 48"x144"
  • Solid Oak Frame with a High Gloss Clear Lacquer Finish
  • Plain Weave Pattern is 100% Polyester and 16 oz. per Linier Yard