  • Mfr # TCF125-147AL
  • Zoro # G1561664
Key Features
For Use With
Cable Gland Connector
Hub Size
1 1/4 in MNPT
Material
Aluminum
Color
Silver
Length
4.71"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TCF125-147AL
Country of Origin
Canada
Dimensions
Hub Size
1 1/4 in MNPT
Length
4.71"
Length - External Strain Relief
No External Strain Relief
Hub Trade Size
1-1/4"
Min. Throat Dia.
1.25"
Cord Dia. Range
1.27 in to 1.47 in
Length - Box to End of Connector
3 7/8 in
Compatible Conduit Trade Size
1 1/4 in
Overall Length
4 11/16 in
Thread Size
1 1/4 in
Size
1 -1/4 Inch
Details
Item
Enhanced Rating Cord Connector
For Use With
Cable Gland Connector
Material
Aluminum
Color
Silver
Standards
Class 4418-05, CSA LR4484, RoHS Compliance
Connector Type
Straight
Style - Connector
Straight
Strain Relief Type
No External Strain Relief
Box Connection
Item - Cord Connector
Enhanced Rating Cord Connector
Gland Color Code
No Code
Material - External Strain Relief
Insulated
No
Hazardous Location Rating
Class I, Zone 1, Class I, Zone 2, Division 2
Material - Cord Connector
Number of Cords
1
Body Color - Cord Connector
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Thread Type
NPT Thread
Thread Gender
Male
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Bushing Material
Neoprene
For Maximum Cable OD
1.47 in
Environmental Rating
Hazardous Locations, Vapour
Body Material
IP Rating
IP66
Body Color
For Minimum Cable OD
1.27 in
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Series
TCF
Grommet Color Code
No Code
Collar Material
Connection Orientation
Product Type
Tray/Cord Connectors
Application
Description
Enhanced Rating Cord Connector, Cord Dia. Range 1.27 in to 1.47 in, Box Connection 1 1/4 in MNPT, Material - Cord Connector Aluminum, External Strain Relief Material No External Strain Relief, Gland Color Code No Code, Body Color - Cord Connector Silver, Number of Cords 1, Style - Connector Straight, Strain Relief Type No External Strain Relief, External Strain Relief Length No External Strain Relief, Length - Box to End of Connector 3 7/8 in, Insulated No