  • Mfr # TCF050-78AL
  • Zoro # G0395315
Length
3.06"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF050-78AL
Length
3.06"
Cord Dia. Range
0.66 in to 0.78 in
Length - Box to End of Connector
2 7/16 in
Min. Throat Dia.
0.54"
Overall Length
3 1/16 in
For Maximum Cable OD
0.78 in
For Minimum Cable OD
0.66 in
Description
Enhanced Rating Cord Connector, Cord Dia. Range 0.66 in to 0.78 in, Box Connection 1/2 in MNPT, Material - Cord Connector Aluminum, External Strain Relief Material No External Strain Relief, Gland Color Code No Code, Body Color - Cord Connector Silver, Number of Cords 1, Style - Connector Straight, Strain Relief Type No External Strain Relief, External Strain Relief Length No External Strain Relief, Length - Box to End of Connector 2 7/16 in, Insulated No