  • Mfr # TCF075-67AL
  • Zoro # G3197381
/ea
Key Features
For Use With
Cable Gland Connector
Hub Size
3/4 in MNPT
Material
Aluminum
Color
Silver
Length
3.06"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TCF075-67AL
Country of Origin
Canada
Dimensions
Hub Size
3/4 in MNPT
Length
3.06"
Length - External Strain Relief
No External Strain Relief
Hub Trade Size
3/4"
Cord Dia. Range
0.54 in to 0.67 in
Min. Throat Dia.
0.78"
Length - Box to End of Connector
2 7/16 in
Overall Length
3 1/16 in
Compatible Conduit Trade Size
3/4 in
Thread Size
3/4 in
Size
3/4 Inch
Details
Item
Enhanced Rating Cord Connector
For Use With
Cable Gland Connector
Material
Aluminum
Color
Silver
Standards
Class 4418-05, CSA LR4484, RoHS Compliance
Strain Relief Type
No External Strain Relief
Item - Cord Connector
Enhanced Rating Cord Connector
Material - External Strain Relief
Body Color - Cord Connector
Gland Color Code
No Code
Insulated
No
Hazardous Location Rating
Class I, Zone 1, Class I, Zone 2, Division 2
Style - Connector
Straight
Box Connection
Number of Cords
1
Material - Cord Connector
Connector Type
Straight
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Thread Gender
Male
Series
TCF
Connection Orientation
Thread Type
NPT Thread
Grommet Color Code
No Code
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Environmental Rating
Hazardous Locations, Vapour
Body Material
For Minimum Cable OD
0.54 in
Collar Material
For Maximum Cable OD
0.67 in
Bushing Material
Neoprene
Body Color
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
IP Rating
IP66
Application
Product Type
Tray/Cord Connectors
Description
Enhanced Rating Cord Connector, Cord Dia. Range 0.54 in to 0.67 in, Box Connection 3/4 in MNPT, Material - Cord Connector Aluminum, External Strain Relief Material No External Strain Relief, Gland Color Code No Code, Body Color - Cord Connector Silver, Number of Cords 1, Style - Connector Straight, Strain Relief Type No External Strain Relief, External Strain Relief Length No External Strain Relief, Length - Box to End of Connector 2 7/16 in, Insulated No