  • Mfr # TCF200-186AL
  • Zoro # G3333811
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
Cable Gland Connector
Hub Size
2 in MNPT
Material
Aluminum
Color
Silver
Length
5.11"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TCF200-186AL
Country of Origin
Canada
Dimensions
Hub Size
2 in MNPT
Length
5.11"
Length - Box to End of Connector
4 3/16 in
Min. Throat Dia.
1.89"
Length - External Strain Relief
No External Strain Relief
Cord Dia. Range
1.52 in to 1.86 in
Hub Trade Size
2"
Compatible Conduit Trade Size
2 in
Overall Length
5 1/16 in
Thread Size
2 in
Size
2 Inch
Details
Item
Enhanced Rating Cord Connector
For Use With
Cable Gland Connector
Material
Aluminum
Color
Silver
Standards
Class 4418-05, CSA LR4484, RoHS Compliance
Material - External Strain Relief
No External Strain Relief
Box Connection
2 in MNPT
Body Color - Cord Connector
Number of Cords
1
Hazardous Location Rating
Class I, Zone 1, Class I, Zone 2, Division 2
Style - Connector
Straight
Insulated
No
Connector Type
Straight
Material - Cord Connector
Gland Color Code
No Code
Strain Relief Type
Item - Cord Connector
Enhanced Rating Cord Connector
Environmental Rating
Hazardous Locations, Vapour
Body Material
Grommet Color Code
No Code
Collar Material
Series
TCF
Body Color
Resistance Properties
Corrosion Resistant
IP Rating
IP66
Bushing Material
Neoprene
Thread Gender
Male
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
For Maximum Cable OD
1.86 in
Connection Orientation
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
For Minimum Cable OD
1.52 in
Thread Type
NPT Thread
Product Type
Tray/Cord Connectors
Application
Description
Enhanced Rating Cord Connector, Cord Dia. Range 1.52 in to 1.86 in, Box Connection 2 in MNPT, Material - Cord Connector Aluminum, External Strain Relief Material No External Strain Relief, Gland Color Code No Code, Body Color - Cord Connector Silver, Number of Cords 1, Style - Connector Straight, Strain Relief Type No External Strain Relief, External Strain Relief Length No External Strain Relief, Length - Box to End of Connector 4 3/16 in, Insulated No