  • Mfr # TCF075-88AL
  • Zoro # G2370426
/ea
Key Features
For Use With
Cable Gland Connector
Hub Size
3/4 in MNPT
Material
Aluminum
Color
Silver
Length
3.32"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF075-88AL
Country of Origin
Canada
Dimensions
Hub Size
3/4 in MNPT
Length
3.32"
Length - Box to End of Connector
2 11/16 in
Cord Dia. Range
0.77 in to 0.88 in
Min. Throat Dia.
0.76"
Hub Trade Size
3/4"
Length - External Strain Relief
No External Strain Relief
Thread Size
3/4 in
Overall Length
3 5/16 in
Compatible Conduit Trade Size
3/4 in
Size
3/4 Inch
Details
Item
Enhanced Rating Cord Connector
For Use With
Cable Gland Connector
Material
Aluminum
Color
Silver
Standards
Class 4418-05, CSA LR4484, RoHS Compliance
Hazardous Location Rating
Class I, Zone 1, Class I, Zone 2, Division 2
Box Connection
Material - External Strain Relief
No External Strain Relief
Body Color - Cord Connector
Number of Cords
1
Material - Cord Connector
Gland Color Code
No Code
Style - Connector
Straight
Strain Relief Type
Insulated
No
Connector Type
Straight
Item - Cord Connector
Enhanced Rating Cord Connector
Environmental Rating
Hazardous Locations, Vapour
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
For Minimum Cable OD
0.77 in
Bushing Material
Neoprene
Thread Gender
Male
Body Material
Series
TCF
For Maximum Cable OD
0.88 in
Thread Type
NPT Thread
Grommet Color Code
No Code
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
IP Rating
IP66
Body Color
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Collar Material
Connection Orientation
Application
Product Type
Tray/Cord Connectors
Description
Enhanced Rating Cord Connector, Cord Dia. Range 0.77 in to 0.88 in, Box Connection 3/4 in MNPT, Material - Cord Connector Aluminum, External Strain Relief Material No External Strain Relief, Gland Color Code No Code, Body Color - Cord Connector Silver, Number of Cords 1, Style - Connector Straight, Strain Relief Type No External Strain Relief, External Strain Relief Length No External Strain Relief, Length - Box to End of Connector 2 11/16 in, Insulated No