Abb IEC Supplementary Protector, EP100 Series, 32 A, 3 Pole, 277/480V AC, 10kA at 277/480V AC, C Curve ST203M-C32
IEC Supplementary Protector, EP100 Series, 32 A, 3 Pole, 277/480V AC, 10kA at 277/480V AC, C Curve (Discontinued)
  • Mfr # ST203M-C32
  • Zoro # G3692412
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ST203M-C32
Width
2.13 in
Depth
3.0 in
Length
3.38 in
Min. Wire Size
14 AWG
Max. Wire Size
4 AWG
Length (Straight Wireway)
3.38 in
Series
EP100
Amps
32 A
Max. AIR Rating
10kA at 277/480V AC
DC Voltage Rating
110V DC
Curve Type
C
Application
Commercial, Industrial, Supplementary Protection
Description
IEC Supplementary Protector, Amps 32 A, AC Voltage Rating 277/480V AC, Max. AIR Rating 10kA at 277/480V AC, Series EP100, Curve Type C, DC Voltage Rating 110V DC, Number of Poles 3, Phase 3, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style DIN Rail, Meets UL Type UL 1077, Terminal Connection Screw Clamp, Trip Type Thermal Magnetic, Application Commercial, Industrial, Supplementary Protection, Min. Wire Size 14 AWG, Max. Wire Size 4 AWG, Length 3.38 in, Width 2.13 in, Depth 3 in