Abb IEC Supplementary Protector, EP100 Series, 50 A, 3 Pole, 277/480V AC, 10kA at 277/480V AC, D Curve ST203M-D50
IEC Supplementary Protector, EP100 Series, 50 A, 3 Pole, 277/480V AC, 10kA at 277/480V AC, D Curve (Discontinued)
  • Mfr # ST203M-D50
  • Zoro # G3624171
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ST203M-D50
Width
2.13 in
Depth
3.0 in
Length
3.38 in
Max. Wire Size
4 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Length (Straight Wireway)
3.38 in
Series
EP100
Amps
50 A
Max. AIR Rating
10kA at 277/480V AC
DC Voltage Rating
110V DC
Curve Type
D
Application
Commercial, Industrial, Supplementary Protection
Description
IEC Supplementary Protector, Amps 50 A, AC Voltage Rating 277/480V AC, Max. AIR Rating 10kA at 277/480V AC, Series EP100, Curve Type D, DC Voltage Rating 110V DC, Number of Poles 3, Phase 3, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style DIN Rail, Meets UL Type UL 1077, Terminal Connection Screw Clamp, Trip Type Thermal Magnetic, Application Commercial, Industrial, Supplementary Protection, Min. Wire Size 14 AWG, Max. Wire Size 4 AWG, Length 3.38 in, Width 2.13 in, Depth 3 in