Abb IEC Supplementary Protector, EP60 Series, 10 A, 3 Pole, 277/480V AC, 6kA at 277/480V AC, C Curve ST203M-C10
IEC Supplementary Protector, EP60 Series, 10 A, 3 Pole, 277/480V AC, 6kA at 277/480V AC, C Curve (Discontinued)
  • Mfr # ST203M-C10
  • Zoro # G3597465
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ST203M-C10
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Width
2.13 in
Depth
3.0 in
Min. Wire Size
14 AWG
Length
3.38 in
Max. Wire Size
4 AWG
Length (Straight Wireway)
3.38 in
Details
Item
IEC Supplementary Protector
Series
EP60
Amps
10 A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
277/480V AC
Phase
3
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
DIN Rail
Max. AIR Rating
6kA at 277/480V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Screw Clamp
DC Voltage Rating
110V DC
Curve Type
C
Mounting
Din Rail
Application
Commercial, Domestic, Industrial, Supplementary Protection
Standards
CSA C22.2 No.235, EAC, IEC 898-1, IEC 947-2UL , UL1077, VDE
Meets UL Type
UL 1077
Description
IEC Supplementary Protector, Amps 10 A, AC Voltage Rating 277/480V AC, Max. AIR Rating 6kA at 277/480V AC, Series EP60, Curve Type C, DC Voltage Rating 110V DC, Number of Poles 3, Phase 3, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style DIN Rail, Meets UL Type UL 1077, Terminal Connection Screw Clamp, Trip Type Thermal Magnetic, Application Commercial, Domestic, Industrial, Supplementary Protection, Min. Wire Size 14 AWG, Max. Wire Size 4 AWG, Length 3.38 in, Width 2.13 in