Abb IEC Supplementary Protector, EP60 Series, 25 A, 3 Pole, 277/480V AC, 6kA at 277/480V AC, C Curve ST203M-C25
IEC Supplementary Protector, EP60 Series, 25 A, 3 Pole, 277/480V AC, 6kA at 277/480V AC, C Curve (Discontinued)
  • Mfr # ST203M-C25
  • Zoro # G3742042
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ST203M-C25
Width
2.13 in
Depth
3.0 in
Length
3.38 in
Max. Wire Size
4 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Length (Straight Wireway)
3.38 in
Series
EP60
Amps
25 A
Max. AIR Rating
6kA at 277/480V AC
DC Voltage Rating
110V DC
Curve Type
C
Application
Commercial, Domestic, Industrial, Supplementary Protection
Description
IEC Supplementary Protector, Amps 25 A, AC Voltage Rating 277/480V AC, Max. AIR Rating 6kA at 277/480V AC, Series EP60, Curve Type C, DC Voltage Rating 110V DC, Number of Poles 3, Phase 3, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style DIN Rail, Meets UL Type UL 1077, Terminal Connection Screw Clamp, Trip Type Thermal Magnetic, Application Commercial, Domestic, Industrial, Supplementary Protection, Min. Wire Size 14 AWG, Max. Wire Size 4 AWG, Length 3.38 in, Width 2.13 in