  • Mfr # SU201M-K0.5
  • Zoro # G9283186
/ea
Key Features
Series
SU201
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
277/480V AC
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
10kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SU201M-K0.5
Country of Origin
Denmark
Dimensions
Width
17.5 mm
Depth
69 mm
Height
111 mm
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
SU201
Amps
0.5A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
277/480V AC
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
10kA
Trip Type
K
Terminal Connection
Double Clamp
DC Voltage Rating
48/96V DC
Curve Type
K
Interrupt Rating
Application
Branch Circuit Protection
Features
Finger Safe and Multi-Function Terminals
Standards
UL 489, CSA 22.2 No. 5, IEC 60947-2
Description
UL489 MCB 1P K 0.5A 480/277