Abb Non-Illuminated Push Button, 22 mm, 1NO, Green P9M-PNVSN10N0
Non-Illuminated Push Button, 22 mm, 1NO, Green (Discontinued)
  • Mfr # P9M-PNVSN10N0
  • Zoro # G6375747
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P9M-PNVSN10N0
Country of Origin
Poland
Dimensions
Size
22 mm
Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Action
Momentary Push
Head Material
Plastic
NEMA Rating
1, 13, 3, 3R, 3S, 4, 4X 12
Type of Operator
Extended Button
Color
Green
Contact Form
1NO
Bezel
Plastic
Number of Operators
1
Item
Extended Push Button Operator
Contact Rating
10A @ 600V AC
Bezel Material
IP Rating
IP66
Terminal Connection
Pressure Plate
Standards
CE, CSA, UL Listed
Material
Basic Material
Product Type
Push Button Operators
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 3, 3R, 3S, 4, 4X
Operator Material
Head Color
Green
Push Button Style
Extended
Description
Extended Push Button Operator, 22 mm, Momentary Push Action, Extended Button Type of Operator, Head Material Plastic, Contact Form 1NO, Bezel Plastic, Color Green, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 1, 13, 3, 3R, 3S, 4, 4X 12, IP Rating IP66, Legend Not Applicable, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Pressure Plate, Material Plastic