  • Mfr # STT30PR-012
  • Zoro # G910916528
/ea
Key Features
Type
SOOW
Receptacle Configuration
TT-30R
Plug Configuration
TT-30P
Cord Length
1 ft.
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
STT30PR-012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Cord Length
1 ft.
Details
Item
Extension Cord
Type
SOOW
Receptacle Configuration
TT-30R
Plug Configuration
TT-30P
Color
Black
Gauge/Conductor
10/3
Amps
30A
Voltage
125V
Max. Amps
30 A
Number of Outlets
1
NEMA Connector
NEMA TT-30
Jacket Material
Rubber
Watts
3750W