  • Mfr # TT30L1430-018
  • Zoro # G310916531
/ea
Key Features
Type
STW
Plug Configuration
TT-30P
Color
Orange
Gauge/Conductor
10/3
Voltage
125V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TT30L1430-018
Country of Origin
China
Dimensions
Cord Length
1.5 ft.
Details
Item
Plug Adapter
Type
STW
Receptacle Configuration
L14-30R
Plug Configuration
TT-30P
Color
Orange
Gauge/Conductor
10/3
Voltage
125V
Number of Outlets
1
Watts
3750W
Jacket Material
PVC
NEMA Connector
NEMA L14-30
Amps
30A
Max. Amps
30 A