Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC027LWE
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC027LWE
  • Zoro # G3715728
Get a 10% off coupon
MFR #
ALRC027LWE
Depth
11.5 in
Width
11.5 in
Height
11.5 in
240/480/600 V
Mounting - Transformer
Wall
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Enclosure Type
Encapsulated
NEMA Rating
NEMA 3R
Amps
27 A
Insulation Max. Temp.
180°C