Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC027LWE
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC027LWE
  • Zoro # G3715728
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ALRC027LWE
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
11.5 in
Width
11.5 in
Height
11.5 in
Details
Item
Medium Voltage Transformer
Input Voltage - Transformer
240/480/600 V
Mounting - Transformer
Wall
Hz - Electrical
60 Hz
Standards
CSA C22.2 No. 66; UL 506
Winding Material - Transformer
Copper
Temp. Rise
115°C
Enclosure Type
Encapsulated
NEMA Rating
NEMA 3R
Amps
27 A
Type
AC Line Reactor
Insulation Max. Temp.
180°C