Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRB016TBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRB016TBC
  • Zoro # G3713022
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ALRB016TBC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
3.75 in
Width
6.5 in
Height
4.75 in
Details
Item
Medium Voltage Transformer
Input Voltage - Transformer
240/480/600 V
Hz - Electrical
60 Hz
Standards
CSA C22.2 No. 66; UL 506
Winding Material - Transformer
Copper
Temp. Rise
115°C
Amps
16 A
Insulation Max. Temp.
180°C