Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRB130LWE
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRB130LWE
  • Zoro # G3713853
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ALRB130LWE
Width
14.17 in
Depth
8.82 in
Height
11.83 in
240/480/600 V
Mounting - Transformer
Wall
Hz - Electrical
60 Hz
Enclosure Type
Encapsulated
Temp. Rise
115°C
Winding Material - Transformer
Copper
NEMA Rating
NEMA 3R
Amps
130 A
Type
AC Line Reactor
Insulation Max. Temp.
180°C