Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC027TBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC027TBC
  • Zoro # G3713409
Get a 10% off coupon
MFR #
ALRC027TBC
Width
6.5 in
Height
4.75 in
Depth
4.5 in
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Amps
27 A
Insulation Max. Temp.
180°C