Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC200CBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC200CBC
  • Zoro # G3713871
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ALRC200CBC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
10.8 in
Height
8.5 in
Depth
8.2 in
Details
Item
Medium Voltage Transformer
Input Voltage - Transformer
240/480/600 V
Hz - Electrical
60 Hz
Winding Material - Transformer
Copper
Standards
CSA C22.2 No. 66; UL 506
Temp. Rise
115°C
Amps
200 A
Type
AC Line Reactor
Insulation Max. Temp.
180°C