Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC300CBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC300CBC
  • Zoro # G3713810
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ALRC300CBC
Height
10.93 in
Depth
8.13 in
Width
16.5 in
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Amps
300 A
Insulation Max. Temp.
180°C