Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRB016TBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRB016TBC
  • Zoro # G3713022
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ALRB016TBC
Depth
3.75 in
Width
6.5 in
Height
4.75 in
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Amps
16 A
Insulation Max. Temp.
180°C