Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRB200CBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRB200CBC
  • Zoro # G3713731
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ALRB200CBC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
8 in
Height
7 in
Width
9 in
Details
Item
Medium Voltage Transformer
Input Voltage - Transformer
240/480/600 V
Hz - Electrical
60 Hz
Winding Material - Transformer
Copper
Standards
CSA C22.2 No. 66; UL 506
Temp. Rise
115°C
Amps
200 A
Type
AC Line Reactor
Insulation Max. Temp.
180°C