Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC200CBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC200CBC
  • Zoro # G3713871
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ALRC200CBC
Width
10.8 in
Height
8.5 in
Depth
8.2 in
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Amps
200 A
Type
AC Line Reactor
Insulation Max. Temp.
180°C