Acme Electric Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V ALRC420CBC
Medium Voltage Transformer, 115°C, 240/480/600 V (Discontinued)
  • Mfr # ALRC420CBC
  • Zoro # G3713801
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ALRC420CBC
Width
16.5 in
Height
10.93 in
Depth
9.5 in
Hz - Electrical
60 Hz
Temp. Rise
115°C
Amps
420 A
Insulation Max. Temp.
180°C