  • Mfr # 11-50-N-100
  • Zoro # G9269769
Key Features
Cable Tie Style
Standard
Nominal Length
11 in
Width
3/16 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.06 in
Material
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
11-50-N-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
11 in
Width
3/16 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.06 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Standard
Color
Natural
Material
Nylon
Tensile Strength
50 lb
Outdoor Use
No
Description
Standard Cable Tie, Length: 11", Tensile Strength: 50 lbs, Color: Natural, Material: Nylon 66, Connection Type: Clamping, Width: 0.19", Max. Bundle Diameter: 3", Package Quantity: 100