  • Mfr # 14-120-UV-100
  • Zoro # G9268728
Key Features
Cable Tie Style
Light Heavy Duty, UV Resistant
Nominal Length
14 in
Width
0.30 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4.06 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
14-120-UV-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Length
14 in
Width
0.30 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4.06 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Light Heavy Duty, UV Resistant
Color
Black
Material
Nylon
Tensile Strength
120 lb
Outdoor Use
Yes
Description
Heavy Duty Cable Tie, Length: 15", Tensile Strength: 120 lbs, Color: Black, Material: Nylon 66, Connection Type: Clamping, Width: 0.30", Max. Bundle Diameter: 4.2", Package Quantity: 100