  • Mfr # LEDINTA0700C210DO
  • Zoro # G5122187
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Power Output
150W
Environmental Rating
Damp Location
Length
9 1/2 in
Width
2 3/8 in
Height
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LEDINTA0700C210DO
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
9 1/2 in
Width
2 3/8 in
Height
1 1/2 in
Details
Item
Led Driver
Power Output
150W
Environmental Rating
Damp Location
For Use With
LED Lighting
Input Voltage
120 to 277V AC
Ballast Dimming
Yes
Power Factor
0.9
Ambient Temp. Range
-40 Degrees to 131 Degrees F
Input Power
165 W
Ballast Dimming Type
0-10V Dimming
Input Current
1.40/0.60/0.67AAC
Output Current
0.70 A
Output Voltage
60 to 210V DC
Ballast Item
LED Driver
Dimming Method
0-10V
Case Form Factor
Long
Intended LED Usage
Fixture Array
Dimming Type
Full Continuous Dimming
Max. Case Temp.
176 Degrees F
Dimming Range
100% to 10%
Driver Mounting Location
Within Fixture
Standards
UL1012
Brand and Series
Xitanium
Driver Class
Class 2
Ouput Constant
Constant Current
Output Technology
Fixed
Profile
Standard Profile
Total Harmonic Distortion
20 %
Dimming
Yes
Number of Fixtures
1
Max. Ambient Temp.
131 Degrees F
Power Output - Minimum
4.2 W
Input Current - Minimum
0.6 A
Power Output - Maximum
150 W
Min. Ambient Temp.
-40 Degrees F
Power Factor - Minimum
0.9
Input Current - Maximum
1.4 A