  • Mfr # ICN-1P32-N
  • Zoro # G3029424
/ea
Key Features
Ballast Lamp Type
T8
Ballast Max. Number of Lamps
1
Input Voltage
120 to 277V AC
Ballast Voltage
Ballast Start Type
Instant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ICN-1P32-N
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
9 1/2 in
Height
1 in
Width
1 3/8 in
Details
Ballast Lamp Type
T8
Item
Fluorescent Ballast
Ballast Max. Number of Lamps
1
Input Voltage
120 to 277V AC
Ballast Voltage
Ballast Start Type
Instant
Ballast Dimming
No
Ballast Item
Electronic Ballast
Ballast Max. Lamp Watts
32
Ballast Type
Electronic
Ballast Dimming Type
No Dimming
Input Watts
29 to 30 W
Ballast Family
Centium(TM)
Number of F32T8 Lamps
Number of F32T8U Lamps
Ballast Factor
0.91
Light Output
Normal
Number of F28T8 Lamps
Ballast Lamp Watts
32
Total Harmonic Distortion
10 %
Wiring Type
Parallel
Number of F17T8 Lamps
Number of F25T8 Lamps
Min. Starting Temp.
0 Degrees F
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Power Factor
0.98
Amps AC
0.26 to 0.11 A
Voltage
120/277
Standards
CSA Certificate, RoHS Compliant, UL Certificate CEC Listing
Fixture Ballast Type
Electronic
Ballast Bulb Type
T8, T8U
Number of F32T8(28W) Lamps
Number of F32T8(26W) Lamps
Thermal Protection
Class P
Dimming Method
No Dimming
Dimming Type
Number of F32T8(30W) Lamps
Number of Bulbs Supported
Sockets Included
No
Max. Bulb Watts
17 W, 25 W, 28 W, 32 W
Dimming Range
Frequency
50/60 Hz
Brand and Series
Centium(TM)
Starter Required
Operating Amps @ 120V
0.26 A
Dimming
Number of Lamps
Lamp Types Supported
(1) F17T8, (1) F25T8, (1) F28T8, (1) F32T8, (1) F32T8U
Description
Centium(TM), Electronic, Fluorescent Ballast, Ballast Start Type Instant, Input Voltage 120 to 277V AC, Number of Bulbs Supported 1, Max. Bulb Watts 17 W, 25 W, 28 W, 32 W, Ballast Bulb Type T8, T8U, Dimming No, Dimming Type No Dimming, Dimming Method No Dimming, Dimming Range No Dimming, Min. Starting Temp. 0 Degrees F