  • Mfr # 140BS12F
  • Zoro # G4306145
Key Features
Overall Height
4 1/4 in
Frame Material
Brass
Mesh Size
Fine
Overall Depth
3.25 in
Opening Size
106 micron
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
140BS12F
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
4 1/4 in
Mesh Size
Fine
Overall Depth
3.25 in
Opening Size
106 micron
Outside Dia.
12 in
Mesh Size Range
Wire Dia.
0.071 mm
Frame Inside Dia.
12 in
US Standard Screen Size
#140
Wire Diameter
1/16 mm
Frame Inside Diameter
12 in
Inside Depth
3 1/4 in
Outside Diameter
12 in
Details
Item
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve
Frame Material
Brass
Screen Material
Stainless Steel
Standards
ASTM E11
Type
Wire Cloth Test Sieve
Product Type
Description
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve, Wire Cloth Test Sieve, Stainless Steel Screen Material, Brass Frame Material, Mesh Size Fine, Mesh Size Range Fine, Wire Dia. 0.071 mm, Opening Size 106 micron, Outside Dia. 12 in, Frame Inside Dia. 12 in, Overall Depth 3.25 in, ASTM E11 Standards