  • Mfr # 200SS12F
  • Zoro # G7208363
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Height
4 1/4 in
Frame Material
Stainless Steel
Mesh Size
Fine
Overall Depth
3.25 in
Opening Size
75 micron
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
200SS12F
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
4 1/4 in
Mesh Size
Fine
Overall Depth
3.25 in
Opening Size
75 micron
Outside Dia.
12 in
Mesh Size Range
Wire Dia.
0.05 mm
Frame Inside Dia.
12 in
Outside Diameter
12 in
Inside Depth
3 1/4 in
Wire Diameter
1/16 mm
US Standard Screen Size
#200
Frame Inside Diameter
12 in
Details
Item
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve
Frame Material
Stainless Steel
Screen Material
Standards
ASTM E11
Type
Wire Cloth Test Sieve
Product Type
Description
Standard Stainless Steel Cloth Test Sieve, Wire Cloth Test Sieve, Stainless Steel Screen Material, Stainless Steel Frame Material, Mesh Size Fine, Mesh Size Range Fine, Wire Dia. 0.05 mm, Opening Size 75 micron, Outside Dia. 12 in, Frame Inside Dia. 12 in, Overall Depth 3.25 in, ASTM E11 Standards