  • Mfr # WH004-32-32MP-32FJ-12"
  • Zoro # G612218425
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. Working Pressure @ 70 F
100 psi
Hose Inside Dia.
2 in
Hose Length
12 in
Fitting Size
2 in x 2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
WH004-32-32MP-32FJ-12"
Hose Inside Dia.
2 in
Hose Length
12 in
Fitting Size
2 in x 2 in
Hose Fitting B Size
2 in
Hose Fitting A Size
2 in
Hose Dash Size
-32
Bend Radius
3 15/16 in
Hose Outside Dia.
2 1/2 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
100 psi
Hose Fitting A Type
MNPT
Description
Wire Braided Hydraulic Hose Assembly, Hose Inside Dia. 2 in, Hose Outside Dia. 2 1/2 in, Hose Length 1 ft, Hose Tube Material Synthetic Rubber, Hose Cover Material Synthetic Rubber, Hose Reinforcement Type Braid, Hose Reinforcement Material Synthetic Fiber, Hose Braid Layers 1, Hose Color Black, Max. Working Pressure @ 70 F 100 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -40 Degrees to 212 Degrees F, Standards MSHA Approved, SAE 100R4, Bend Radius 3 15/16 in, Hose Configuration Coupled Assembly