  • Mfr # 600-16026-100-JN
  • Zoro # G308377351
/ea
Key Features
Trade Designation
SXL
Number of Conductors
1C
Wire Color
White
Jacket Color
White
Length
100 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
600-16026-100-JN
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Wire Size
16 AWG
Length
100 ft.
Details
Item
Primary Wire
Trade Designation
SXL
Number of Conductors
1C
Wire Color
Jacket Color
Jacket Material
XLPE
Voltage
60V
Standards
SAE J1128
Description
One New Aftermarket Tech Info:-CERTIFICATIONS: SAE J1128, Fits Ford ESB-M1L 123A, Fits Chrysler MS-5919, COLOR: White, INSULATION TYPE: XLPE, MARINE: FALSE, NO. OF WIRES: 1, OPERATING TEMPERATURE: -40° to 125°C / -40° to 257°F, SPOOL LENGTH: 100mm, SPOOL LENGTH: 3.937, VOLTAGE RATING: 0-60 VDC / 0-25 VAC, WIRE GAUGES: 16, WIRE TYPE: SXL-Arrowhead: 600-16026-100; JAndN Electrical Products: 600-16026, 600-16026-100Replaces Part Numbers: 600-16026-100