  • Mfr # ALDF19LAJUDWH
  • Zoro # G922652957
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Power Source
Hardwired
Width
19 in
Room Type
Hallway, Foyer, Living Room, Dining Room, Kitchen, Bedroom, Office, Bathroom
Length
19 in
Style
Transitional, Modern, Contemporary
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ALDF19LAJUDWH
Country of Origin
China
Dimensions
Width
19 in
Length
19 in
Height
3.74 in
Details
Power Source
Hardwired
Room Type
Color
White
Style
Item
Flush Mount
Damp/Wet Rating
Damp
Watts
270 W
Dimmable
Yes
Lumens
2700
Body Material
Steel, Linen, Acrylic
Features
Use a clean, soft cloth to wipe your shade. A mild glass cleaner may also be used.
CRI
90
Lamp Type
Integrated LED
Standards
cETLus Listed
Color temp
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
Voltage
120 to 277 V