Afx RndLEDMnt, 14in, 3000K, 1200lm, Slvr, Steel CAF141200L30MV
RndLEDMnt, 14in, 3000K, 1200lm, Slvr, Steel (Discontinued)
  • Mfr # CAF141200L30MV
  • Zoro # G203528513
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CAF141200L30MV
Country of Origin
Switzerland
Dimensions
Length
15.5
Width
5
Height
3.5
Diameter
14 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr Limited Warranty
Overall Height
3 1/2 in
Details
Housing Finish
Satin Nickel
Voltage
120V-277V
Lumens
1200
Watts
13
Dimmable
No
Finish
Satin Nickel
Item
Ceiling Light
Fixture Type
Ceiling Light
Color Rendering Index
90
Housing Material
Steel
Lighting Certification
ENERGY STAR
Lighting Technology
LED
Housing Color
Silver
Standards
cETLus Listed
Series
Carlisle
Rated Life
50,000 hr
Color Temperature
3000K
Ballast Quantity
0
Maximum Fixture Wattage
13 W