  • Mfr # C2F11L5AJUDWH
  • Zoro # G610080956
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Dimmable
Yes
Series
C2F
Standards
cETLus Listed, UL Listed
Includes
Mounting Hardware
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C2F11L5AJUDWH
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Diameter
11 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Overall Height
3 in
Details
Voltage
120V AC
Dimmable
Yes
Item
LED Flush Mount
Series
C2F
Standards
cETLus Listed, UL Listed
Includes
Mounting Hardware
Housing Color
White
Green Certification or Other Recognition
Color Rendering Index
90
Housing Material
Steel
Rated Life
50,000 hr
Color Temperature
2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
Lighting Technology
LED
Lighting Certification
ENERGY STAR
Compliance Type
CA Title 20, CA Title 24
Bulb Quantity
1
Mounting Hardware Included
For Bulb Type
Integrated LED
Includes Bulb
Dimming Method
ELV/TRIAC
Light Output
1,500 lm
Maximum Fixture Wattage
17 W
Environmental Rating
Damp Location Rated
Lens Material
Acrylic
Description
LED Flush Mount, Diameter 11 in, Overall Length Not Applicable, Series C2F, Light Output 1,500 lm, Color Temperature 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, Color Rendering Index 90, Maximum Fixture Wattage 17 W, Voltage 120V AC, Overall Height 3 in, Overall Width Not Applicable, Housing Color White, Housing Finish Not Applicable, Housing Material Steel, Dimmable Yes, Lens Material Acrylic, Compliance Type CA Title 20, CA Title 24, Lighting Technology LED, Bulb Quantity 1, Dimming Method ELV/TRIAC