  • Mfr # SKYF19LAJD1BK
  • Zoro # G303528529
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Finish
Unfinished
Voltage
120V
Height
4.38
Lumens
2900
Watts
33
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SKYF19LAJD1BK
Country of Origin
China
Dimensions
Width
4.19
Height
4.38
Diameter
19 in
Overall Height
4 1/2 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr Limited Warranty
Details
Housing Finish
Unfinished
Voltage
120V
Lumens
2900
Watts
33
Dimmable
Yes
Finish
Black
Item
Flush Mount
Series
Skye
Standards
cETLus Listed
Housing Material
Steel
Rated Life
50,000 hr
Includes
Light Bulb
Color Temperature
3000K/3500K/4000K
Ballast Quantity
Fixture Type
Flush Mount
Housing Color
Black
Lighting Technology
LED
Color Rendering Index
90
Bulb Quantity
1
For Bulb Type
Integrated LED
Environmental Rating
Damp Location Rated
Compliance Type
CA Title 24, JA8
Dimming Method
ELV/TRIAC
Suggested Bulb Item Number
Integrated LED
Lens Material
Acrylic
Maximum Fixture Wattage
35 W