  • Mfr # SKYF15LAJD1BK
  • Zoro # G103528514
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Finish
Unfinished
Voltage
120V
Height
4.38
Lumens
2200
Watts
25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SKYF15LAJD1BK
Country of Origin
China
Dimensions
Width
2.76
Height
4.38
Diameter
15 in
Overall Height
4 1/2 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr Limited Warranty
Details
Housing Finish
Unfinished
Voltage
120V
Lumens
2200
Watts
25
Dimmable
Yes
Finish
Black
Item
Flush Mount
Lighting Technology
LED
Color Temperature
3000K/3500K/4000K
Rated Life
50,000 hr
Fixture Type
Flush Mount
Housing Color
Black
Series
Skye
Housing Material
Steel
Color Rendering Index
90
Standards
cETLus Listed
Includes
Light Bulb
Ballast Quantity
Environmental Rating
Damp Location Rated
Lens Material
Acrylic
For Bulb Type
Integrated LED
Mounting Hardware Included
Mounting Hardware
Compliance Type
CA Title 24, JA8
Maximum Fixture Wattage
28 W