  • Mfr # PWRB1250
  • Zoro # G4430067
Key Features
Peak Output Power
2500 W
Continuous Output Power
1,250 W
Inverter Output Form
Modified Sine
Inverter Input Voltage
12V DC
Inverter Output Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PWRB1250
Depth
10-1/2"
Width
5-1/4"
Height
3-1/4"
Length
10.75 in
Recommended Cable Size
6 AWG or bigger
Power Inverter
Peak Output Power
2500 W
Continuous Output Power
1,250 W
Inverter Output Form
Modified Sine
Inverter Input Voltage
12V DC
Inverter Output Voltage
120V AC
Outlet Type
Standard 3-Prong
DC Connection
Battery Cables
Number of Outlets
2
Features
Features: Specifications: *May cause lines or waves on your TV. If you don’t want any interference consider our pure sine wave line.;1250W continuous power. Use 150 amp inline fuse.;3500W surge power;Modified sine wave;Green LED to confirm power on;Red overload LED;2 ac receptacles;Over Temperature protection alarm and shutdown at 55 + or – 5°C;Over Load protection;cooling fan;ac output short circuit protection;Auto reset on most fault conditions;12 Volt DC (10-15V);120 Volt AC;60 Hz;>90% Efficiency;No load: .6 amps at 12.5 volts or higher;Dimensions (LXWxH): 10.5" x 5.25" x 3.25";Weight: Unit – 3.3 lbs Boxed – 4 lbs;Instruction manual;Free 1 year tech support;1 Year Warranty Parts and Labor
Nominal Output Power
1,250 W
Inveter Output Voltage
120V AC
Specification
Specifications;*May cause lines or waves on your TV. If you don’t want any interference consider our pure sine wave line.;ac output short circuit protection;Auto reset on most fault conditions;12 Volt DC (10-15V);120 Volt AC 60 Hz;>90% Efficiency;No load: .6 amps at 12.5 volts or higher;Dimensions (LXWxH): 10.5" x 5.25" x 3.25";Weight: Unit – 3.3 lbs Boxed – 4 lbs;Instruction manual;Free 1 year tech support;1 Year Warranty Parts and Labor
Battery Low Shutdown
DC 9.5 +_ 0.5 V
For Use With
12 Volt Back up systems
Fan
Thermal
Includes
Power inverter, instruction manual
Surge Power Capacity
3100W for 40milsecs
Output Wave Form
Modified Sine Wave
Shape
Rectangle
Mounting Hole Location
2-5/8 center hole to center hole
Application
Backup power, work trucks, work sites, RV
Color
Grey
Efficiency
Over 90%
Operating Temperature (Automatic Recovery/Shutdown)
30-130° F
Capacity
1250 Watts
Case Material
Metal Enclosure
Internal DC Input Fuse
Must be fitted use 25A*3 max
No Load Current
0.6 A
Battery Low Alarm
DC 10.5 +_ 0.5 V
Power Switch
DC input ON/OFF control
DC Input Voltage
12V (10-15V)
Remote Switch Port
No
Voltage
12 V