  • Mfr # D36-12-BP30
  • Zoro # G7885230
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
HP Heat Removed
36 hp
Motor Type - Oil Coolers
DC
Max. Flow
80 gpm
Max. Pressure
377 psi
Voltage
12V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D36-12-BP30
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Port Thread Size
SAE #20
Width (In.)
20.47
Port Size
SAE #20
Depth (In.)
9.96
Height (In.)
18.03
Overall Depth
9.96 in
Overall Width
20.47 in
Overall Height
18.03 in
Outlet Port Thread Size
Motor Frame Size
IP 68
Details
HP Heat Removed
36 hp
Motor Type - Oil Coolers
DC
Max. Flow
80 gpm
Max. Pressure
377 psi
Voltage
12V DC
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Nonventilated
Includes
Bypass Valve
NEMA/IEC Frame
IP 68
Bypass Pressure
30 psi
Flow Ranges (GPM)
8 to 80
Motor HP
0.48
Max. Temp.
250 Degrees F
Construction
Aluminum
Max. Pressure (PSI)
377
With Motor/Without Motor
With Motor
Type
DC Motor
Item
Forced Air Oil Cooler
Finish
Powder Coated
Motor Amps
29
Fan Blade Material
Plastic
Fan Guard Material
Plastic
Inlet Port Thread Gender
Female
Max. Operating Temp.
250 Degrees F
Oil Cooler Finish
Powder Coated
No. of Fans
1
Shroud Material
Bypass Valve Included
Yes
Outlet Port Thread Gender
Female
Full Load Amps
29 A
Compatible Hydraulic Fluids
Up to ISO 320
Max. Oil Temp.
Oil Cooler Material
Aluminum
Flow Range
8 to 80 gpm
HP
0.48 hp
Description
Forced Air Oil Cooler, HP Heat Removed 36 hp, Voltage 12V DC, Max. Flow 80 gpm, Max. Pressure 377 psi, Inlet Port Thread Size SAE #20, Inlet Port Thread Gender Female, Outlet Port Thread Size SAE #20, Outlet Port Thread Gender Female, Overall Height 18.03 in, Overall Width 20.47 in, Overall Depth 9.96 in, Flow Range 8 to 80 gpm, 29 A Full Load Amps, 0.48 hp HP, Motor Frame Size IP 68, Motor Type - Oil Coolers DC