  • Mfr # SPGE-25X42-160
  • Zoro # G5040314
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
160 lb Pull
Includes
Dasma Color Code Red, High Quality Spring Wire, Rated for a Minimum of 10,000 Cycles, 25 in to 42 in Stretch and Double Looped Ends
For Use With
7 ft High Garage Doors
For Use With Mfr. Model Number
7 ft High Garage Doors
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SPGE-25X42-160
Free Length
25 in
Inside Diameter
1.13 in
Wire Diameter
0.17 in
Type
160 lb Pull
Includes