  • Zoro # G9585628
Free Shipping & Returns
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
3/8"-16
Screw Length
4 in
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Standards
ASME B18.3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3764CSP
Zoro #
G9585628
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
3/8"-16
Screw Length
4 in
Length
4"
Head Dia.
0.562"
Dia./Thread Size
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Standards
ASME B18.3
System of Measurement
Inch
Thread Style
Coarse
Fastener Thread Type
UNC
Class
3A