  • Zoro # G300939656
/ea
Key Features
Color
Black
Insulation Material
High Temperature Thermoplastic
Max. Voltage
300V AC/DC
Maximum Voltage
300 V AC/DC
Application
Power, Signal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G300939656
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Contact Plating Thickness
0.076 µm
Details
Item
Header
Color
Black
Insulation Material
High Temperature Thermoplastic
Max. Voltage
300V AC/DC
Maximum Voltage
300 V AC/DC
Application
Power, Signal
Current
42 A
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Material
Terminal Type
Through Hole - Solder
Hole Center to Center
6.35 mm; 7.62 mm; 2.54 mm
Max. Temp.
105°C
Contact Type
Pin
Contact Finish
Noble Metal Plated
Number of Rows
4
Number of Contacts
18
Current Rating
42 A
Flammability Rating
UL 94 V-0