  • Zoro # G600974548
/ea
Key Features
Termination Style
Crimp Termination Only
Maximum Wire Size
18 AWG
Contact Material
Brass
Maximum Voltage
600 V AC/DC
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G600974548
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
18 AWG
Details
Item
Connector Contact
Termination Style
Crimp Termination Only
Contact Material
Brass
Maximum Voltage
600 V AC/DC
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
UL, CSA; UL; VDE Tested
Wire Type
Stranded, Discrete Wire
Application
Power, Wire and Cable
Mounting Type
Cable Mount
Insulation Dia
0.059 to 0.094 in