  • Mfr # SS-1D80MM
  • Zoro # G5920461
Key Features
Drive Size
1 in
Finish
Unfinished
Overall Length
110 mm
SAE or Metric
Metric
Number of Points
6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SS-1D80MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Drive Size
1 in
Size
80mm
Overall Length
110 mm
Socket Depth
Standard
Socket Sizes
80mm
Socket Size
80 mm
Details
Item
Nonsparking Socket
Finish
Unfinished
SAE or Metric
Metric
Number of Points
6
Socket Type
Standard
Tether Capable
Not Tether Capable
Standards
FM Approved, ASTM A342
Material
Aluminum Bronze
Drive Type
Hand
Output Type
6 pt
Features
Non-Sparking, Non-Magnetic, Corrosion-Resistant
Impact Rated
No
Measurement Type
Tether Style
Not Tether Capable
Insulated
No
Locking
Non-Sparking
Yes
Tether Ready
Socket Shape
6-Point
Product Type
Nonsparking Socket
Fastener-Holding Type
Friction
Includes Non-Magnetic/Sparking
Non-Magnetic, Non-Sparking
Includes Thin Wall
No Thin Wall
Includes Insulation
Not Insulated
Includes Locking
Locking Not Included
Includes Non-Marring
Non-Marring Not Included
Tether Status
Impact Rated Status
Not Impact Rated
Description
Nonsparking Socket, Socket Size 80 mm, 6-Point, Aluminum Bronze, Unfinished, Standard, Hand, Drive Size 1 in, Metric, Impact Rated No, Standards FM Approved, ASTM A342