  • Mfr # BLTS47-0375-1000316P
  • Zoro # G515934699
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
3/16 in
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS47-0375-1000316P
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.312 in
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
ASME B18.3
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Coarse Thread With Nylon Patch 3/8inx1in Grade 316 SS Plain