  • Mfr # BLTS42-M040-0160188P
  • Zoro # G015933314
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M2
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS42-M040-0160188P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
4 mm
Shoulder Length
16 mm
Drive Size
M2
Head Diameter
6 mm
Head Height
3 mm
Dia./Thread Size
4 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 OT.02
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Coarse Thread 4.0 mmx16.0 mm Grade 18-8 SS Plain