  • Mfr # BLTS44-M100-0300188P
  • Zoro # G615930447
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
30 mm
Drive Size
M5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS44-M100-0300188P
Thread Size
M10 x 1.5
Shoulder Diameter
10 mm
Shoulder Length
30 mm
Drive Size
M5
Head Diameter
16 mm
Head Height
7 mm
Dia./Thread Size
10 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.01 mm/-0.04 mm)
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2020 OT.02
Head Style
Knurled
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Extended Coarse Thread 10.0 mmx30.0 mm Grade 18-8 SS Plain